fbpx

Aktualności - Milektrans

Milektrans - Przewóz osób Polska >> Niemcy >> Holandia >> Belgia >> Luksemburg

Jak przygotować się do pracy w Niemczech – jakie dokumenty są niezbędne? - MILEKTRANS - Przewóz osób i towarów Polska Niemcy Holandia

Home - Aktualności - Jak przygotować się…

Jak przygotować się do pracy w Niemczech – jakie dokumenty są niezbędne?

Zatrudnienie u zachodniego sąsiada Polski to dla wielu doskonały sposób na życie. Warto podkreślić, że na taki ruch decydują się nie tylko mieszkańcy strefy przygranicznej, ale i osoby na co dzień mieszkające w odleglejszych miastach, poszukujące miejsca na rozwój w różnych częściach Niemiec. Jeśli Ty też zastanawiasz się nad takim krokiem, powinieneś starannie go zaplanować. Przydadzą Ci się odpowiednie dokumenty do pracy w Niemczech oraz stosowne lokum. Dowiedz się więcej poniżej!

Niezbędne dokumenty

Legalne zatrudnienie wymaga przede wszystkim skompletowania stosownej dokumentacji. Jakie dokumenty potrzebne będą do pracy w Niemczech? Wyróżnia się ich kilka, w tym:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • umowa świadcząca o zatrudnieniu,
  • zaświadczenie A1,
  • wyciąg z rejestru karnego,
  • karta EKUZ.

W przypadku dowodu lub innego równorzędnego dokumentu nie ma żadnych wątpliwości, dlaczego należy go mieć. Pomaga on potwierdzić tożsamość danej osoby. Co warto wiedzieć – cyfrowa wersja dowodu osobistego (czyli ta działająca np. w systemie mObywatel) nie jest akceptowana w RFN. Musi być więc w formie fizycznej.

Umowa o pracę czy zlecenie stanowi z kolei dokument świadczący o charakterze pobytu danej osoby w Niemczech. Prezentuje on także podmiot, z którym kontrakt został zawarty. Zaświadczenie A1 natomiast stanowi potwierdzenie odprowadzania składek ubezpieczenia społecznego.

Dokumentację warto uzupełnić o wyciąg z rejestru karnego. Pracodawca bowiem może zażądać zaświadczenia o niekaralności, co w kontekście konkretnych obowiązków ma kluczowe znaczenie. Ponadto warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Stanowi ona poświadczenie odprowadzania składek zdrowotnych w danym kraju, co pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w całej UE.

Oprócz powyższych dokumentów, do pracy w Niemczech potrzebny będzie niemiecki NIP oraz numery ubezpieczenia – zdrowotnego i społecznego. Konieczne będzie także zaświadczenie o meldunku. Więcej o tym poniżej.

Zapewnienie sobie mieszkania w Niemczech

Wyjeżdżając za zachodnią granicę, trzeba pomyśleć o miejscu, w którym się zatrzymasz. Pokój, mieszkanie lub inny lokal na wynajem powinien być zarezerwowany jeszcze przed przyjazdem, co zagwarantuje Ci poczucie stabilizacji na miejscu. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy planujesz pracować w Niemczech dłużej niż 3 miesiące. W takim przypadku należy się także zameldować pod wybranym adresem.

Obowiązek meldunkowy w Niemczech

U zachodniego sąsiada Polski prawo wymaga zameldowania od osób, które planują zatrudnienie na okres dłuższy niż 3 miesiące. Jeśli nie dopełnisz tego warunku, pracując w tym kraju, zostaniesz zakwalifikowany do 6. klasy podatkowej, co sprawi, że na poczet podatku pobierane będzie 43% Twojej wypłaty. Dodatkowo najpewniej nałożona zostanie na Ciebie kara pieniężna.

Warto pamiętać o jeszcze jednym – meldunek, nawet czasowy pozwala czerpać szereg profitów związanych z pracą w Niemczech. Poza tym będziesz go potrzebował, aby założyć konto bankowe lub kupić telefon na kartę czy abonament.

Opanowanie przynajmniej podstaw języka to podstawa komfortowego funkcjonowania w Niemczech

Każdy wyjazd do pracy za granicę oznacza konieczność porozumiewania się w tamtejszej mowie. Jest to niezbędne nie tylko dla rozumienia poleceń i komunikowania się w miejscu zatrudnienia, ale i w codziennym życiu. Wszak będziesz musiał robić zakupy, opłacać rachunki i – po prostu – żyć. Choć w Niemczech powszechnie używa się angielskiego, to nie każdy się nim posługuje. Ponadto dla własnego komfortu warto opanować przynajmniej podstawy, umożliwiające porozumiewanie się w stopniu komunikatywnym, co przyda się w sklepie czy w urzędach (w tym na poczcie).

Zadbaj o odpowiedni transport do Niemiec

Wyjazd do RFN to nie tylko gromadzenie dokumentów etc. To także przedsięwzięcie logistyczne. Choć wszędzie wygodnie dojedziesz pociągiem, to nie przewieziesz wszystkich potrzebnych rzeczy w ten sposób. Własne auto? Czy lepiej wybrać transport busem? Ta druga opcja jest o tyle atrakcyjna, że możesz wyruszyć w podróż spod jednego adresu wprost pod drugi, w Niemczech. Taką ofertę przygotowała również nasza firma. Sprawdź już teraz cennik przewozu osób. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.