Niderlandy należą do krajów poszukujących zdolnych fachowców m.in. z innych państw Unii Europejskiej. Wielu naszych rodaków osiedliło się tam i pracuje – nawet jeśli to zatrudnienie tylko tymczasowe. Aby jednak zacząć tam zarabiać, najpierw trzeba zadbać o kwestie najważniejsze, w tym np. wynajem mieszkania. W Holandii istnieje wiele opcji dla osób, które szukają kwatery dla siebie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wynająć odpowiednie lokum i gdzie go szukać – zapraszamy do lektury.
Poszukiwanie mieszkania w Holandii – gdzie szukać?
Odnalezienie odpowiedniego „gniazdka” może zająć trochę czasu. Dlatego warto podjąć się tego zadania ze stosownym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli przeprowadzasz się do jakiegoś większego ośrodka miejskiego, gdzie atrakcyjne ogłoszenia pojawiają się i znikają nawet w ciągu kilku godzin. Gdzie szukać mieszkania w Holandii?
Pierwsza opcja to korzystanie z usług agencji nieruchomości. Mogą one pomóc znaleźć odpowiednie lokum dla Twoich potrzeb. To zwykle dość bezpieczny sposób, ale i kosztowny, gdyż każde takie biuro nalicza prowizję od usługi. Co należy podkreślić – często wysoką.
Kolejna opcja to wszelkie portale ogłoszeniowe. Działają one na podobnych zasadach jak rodzime serwisy z ogłoszeniami dotyczącymi nieruchomości. Wśród nich wyróżnia się m.in. stronę markplaats.nl. Dostępne są tam ogłoszenia o mieszkanie na wynajem, ale i nieruchomości na sprzedaż w Holandii. Warto też sprawdzić stronę funda.nl oraz pararius.nl.
Przyjedź i obejrzyj przed podjęciem decyzji
Nim zapadnie decyzja o tym, aby wynająć wybrane mieszkanie w Holandii, warto je odwiedzić. To nie zawsze łatwe, ale – niestety – zdarza się, że zdjęcia nie oddają faktycznego stanu. Ponadto dobrze jest zapoznać się z okolicą. Najważniejsze kwestie to m.in. czy:
- masz blisko do pracy,
- w okolicy są sklepy spożywcze i innymi artykułami codziennego użytku,
- dzielnica jest spokojna i bezpieczna.
Musisz też zastanowić się, jakie masz oczekiwania względem lokalu. Twoje preferencje są istotne, ale pamiętaj również o budżecie!
Jakich będziesz potrzebował dokumentów do najmu?
Wiesz już, jak znaleźć mieszkanie w Holandii… A jakie dokumenty będą do tego potrzebne? Podstawa to zawsze dowód osobisty. Bez niego nie podpiszesz żadnej umowy najmu. Jeśli natomiast decydujesz się na wynajem lokalu od osoby prywatnej, ID często wystarczy do tej czynności. Korzystając jednak ze wsparcia pośredników, musisz mieć na uwadze fakt, że najpewniej będą oni wymagali od Ciebie także innej dokumentacji. Jakiej?
Często oczekują przedstawienia umowy o pracę stałą. Świadczy ona o tym, że jesteś w stanie pokrywać regularnie czynsz. Nierzadko chcą również zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego lub od pracodawcy. Jak widzisz – nie jest to obszerna dokumentacja, ale może zaważyć na tym, że otrzyma się umowę najmu lub nie.
Jak powinna wyglądać umowa najmu w Holandii?
W większości przypadków dokument ten wygląda podobnie jak pisma podpisywane w Polsce. Dla przypomnienia jednak warto wymienić najważniejsze elementy, które powinny się w nim znaleźć. Otóż w umowie najmu muszą być m.in.:
- dane obu stron,
- adres mieszkania,
- opis aktualnego stanu lokalu,
- wysokość czynszu i innych opłat, w tym m.in. mediów, Internetu i innych koniecznych opłat oraz kaucji,
- czas, na jaki zawierana jest umowa,
- informacja, na jakich zasadach dokument może zostać wypowiedziany,
- ustalenia w kwestii konserwacji i napraw.
Jeśli przenosisz się do Holandii ze swoim pupilem, pamiętaj, że warto również wynegocjować z właścicielem zapis o tym, że zgadza się na trzymanie zwierząt w mieszkaniu.
Jakie są koszty najmu w Holandii?
Teraz już wiesz, jak wynająć mieszkanie w Holandii i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Zastanawiasz się na pewno nad tym, ile kosztuje życie w tym kraju. Co do wynajmu – ceny za m2 zależą m.in. od lokalizacji, tj. zarówno regionu, jak i położenia w wybranym mieście. W Amsterdamie czy Rotterdamie zawsze będą wyższe niż w mniej znaczących ośrodkach (często nawet dwukrotnie).
Czy meldunek w Holandii jest konieczny?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Jeśli jedziesz do pracy wyłącznie na sezon, który nie przekracza 4 miesięcy, wówczas nie masz takiego obowiązku. Gdy jednak ten okres jest dłuższy – wtedy będziesz musiał się zameldować pod wybranym adresem. Pamiętaj, że kwestię tę zawsze należy ustalić z właścicielem lokalu, którym masz zamiar wynająć.
Wyjazd do Holandii do pracy
Powyżej podpowiedzieliśmy Ci, jak szukać mieszkania w Niderlandach. W Holandii czeka wiele okazji dla naszych rodaków. Warto zaznaczyć, że istnieją nawet polskie serwisy umożliwiające znalezienie lokum. Pamiętaj jednak, że na miejsce trzeba też dojechać. Jeśli zależy Ci na bezpiecznym i szybkim transporcie – skorzystaj z oferty naszej firmy. Dowieziemy Cię bezpośrednio pod wskazany adres.