Wyjeżdżając do pracy lub zaczynając nowe życie za naszą zachodnią granicą, warto się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli Twoim celem są Niemcy, zwróć uwagę nie tylko na specyfikę kraju i regionu, dokąd wyruszasz, ale też lokalnego rynku, zwłaszcza mieszkaniowego. Jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Niemczech? Przekonaj się o tym już teraz! Przeczytaj artykuł i zdobądź wiedzę, dzięki której lepiej przygotujesz się do tego przedsięwzięcia.
Działaj z wyprzedzeniem
Przenosząc się gdziekolwiek – czy to w obrębie kraju, czy poza jego granice, warto się odpowiednio przyszykować. Znalezienie mieszkania może być nie lada wyzwaniem, co wynika z charakterystyki tamtejszego rynku mieszkaniowego. Wiele osób w Niemczech mieszka w wynajętych lokalach, często też je zmieniają. Z tego powodu oferty na stronach mogą bardzo szybko pojawiać się i znikać, a te najbardziej intratne umykają najszybciej.
Dlatego, gdy chcesz znaleźć dobre mieszkanie w Westfalii, Saksonii, Brandenburgii lub innym landzie czy mieście – zawsze staraj się przeglądać lokale do wynajęcia w Niemczech z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. To daje Ci pewność, że na miejscu będziesz miał gdzie się zatrzymać.
Szukaj mieszkań tylko w zaufanych miejscach
Na pewno zastanawiasz się również, gdzie szukać mieszkania w Niemczech. Masz zasadniczo kilka opcji. Do najpewniejszych należą agencje nieruchomości. Nakreślasz danej firmie, czego oczekujesz, jaki masz budżet miesięczny, a ona pomaga Ci dobrać kwaterę do Twoich potrzeb. Musisz jednak zapłacić stosowną prowizję za usługę, a ta może być wysoka.
Inne rozwiązanie to szukanie lokum na własną rękę. Warto przy tym korzystać z oficjalnych portali, agregujących takie ogłoszenia. Wśród nich wymienia się m.in.:
-
-
- immowelt.de,
- meinestadt.de,
- ebay-kleinanzeigen.de,
- wg-gesucht.de.
-
Są to popularne i zaufane strony z mieszkaniami do wynajęcia. Warto zaznaczyć – Niemcy chętnie wynajmują też lokale wspólnie. Ostatni wymieniony serwis służy właśnie do publikowania ogłoszeń dla kilku współlokatorów. To pomaga ograniczyć koszty najmu.
Jakie dokumenty będą potrzebne, aby wynająć mieszkanie w Niemczech?
Jak każda większa umowa najem wymaga odpowiednich danych. Niezbędne więc będzie skompletowanie stosownej dokumentacji do zawarcia kontraktu. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby wynająć kwaterę? Wśród nich wymienia się m.in.:
-
-
-
- dowód osobisty,
- potwierdzenie meldunku w Niemczech,
- Schufa-Auskunft (wyciąg z Schufa – czyli niemieckiej agencji informacji kredytowej – potrzebny, by sprawdzić, czy jesteś wypłacalny),
- wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy,
- poprzednie umowy najmu,
- ewentualne referencje i Mietschuldenfreiheitsbescheinigung (zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem).
-
-
Najważniejsze elementy umowy najmu
Nim zawrzesz z kimkolwiek umowę najmu, powinieneś wiedzieć, co musi się w niej znaleźć. Otóż obligatoryjnymi częściami takiego dokumentu są czas trwania kontraktu oraz wysokość czynszu i pozostałych opłat. Dodatkowo musi zostać wskazany okres wypowiedzenia oraz ile wynosi kaucja. Warto zwrócić uwagę, czy zostały wskazane jakieś warunki podwyżek czynszu.
Oprócz tych zapisów, w umowie musi znaleźć się także spis ewentualnego umeblowania i reszty wyposażenia. Każde mieszkanie ma również swój regulamin, tzw. Hausordnung. Istotnym elementem są też ustalenia w sprawie prowadzenia konserwacji i napraw. Poza tym przy przekazaniu lokalu spisuje się protokół o aktualnym jego stanie.
Ceny wynajmu w Niemczech
Z pewnością ciekawi Cię fakt, z jakimi kosztami będziesz musiał się liczyć. Mieszkania do wynajęcia w Niemczech mają bardzo różne ceny. Wiele zależy od regionu, miasta oraz dzielnicy. Duże znaczenie ma także to, czy lokum znajduje się w starym, czy w nowym budownictwie. Do najdroższych kwater należą te znajdujące się m.in. w Monachium oraz w Berlinie. Nieco taniej natomiast jest w Dusseldorfie i w Kolonii.
Dodatkowe koszty, jakie trzeba wziąć pod uwagę
Poza czynszem trzeba uwzględnić także szereg innych opłat. To m.in. prąd, gaz, woda, ogrzewanie oraz wywóz odpadów. Pomyśl też o dostępie do sieci. Abonament internetowy w Niemczech jest droższy niż w Polsce, dlatego rozeznaj się wśród dostawców. Dodatkowo dolicz do kosztów mieszkania wszelkie usługi, jakie opłacasz regularnie (np. za serwisy streamingowe etc.). Ich ceny są podobne do tych w naszym kraju.
Znajdź mieszkanie, a my Cię do niego dowieziemy!
Znalezienie odpowiedniego lokalu w Niemczech to niemałe wyzwanie, ale z odpowiednim wyprzedzeniem można trafić na dobre oferty. Niezależnie, gdzie będzie położone to mieszkanie – transport masz zapewniony! Wystarczy, że skorzystasz z usług naszej firmy, a my dowieziemy Cię pod wskazany adres. Podróżuj z najlepszymi! A jeśli masz pytania – zachęcamy do kontaktu.